Záškuby při usínání: Proč se s námi tělo před spaním cuká?

Záškuby Při Usínání

Záškuby před usnutím: Co to je?

Znáte to – chystáte se ke spánku, zavřete oči a najednou vás probudí záškub celého těla? Nebo máte pocit, jako byste padali? Tyto nepříjemné zážitky se nazývají hypnické záškuby a jsou běžnější, než si myslíte. Většinou se jedná o neškodné svalové kontrakce, ke kterým dochází během přechodu z bdělosti do spánku. Přesná příčina není známá, ale pravděpodobně souvisí s únavou, stresem, kofeinem nebo nedostatkem hořčíku. I když jsou hypnické záškuby neškodné, můžou narušovat usínání a zhoršovat kvalitu spánku.

Jsou záškuby při usínání běžné?

Ano, záškuby při usínání, odborně hypnické záškuby, jsou běžným jevem. Většina lidí je zažije alespoň jednou za život. Projevují se jako krátké, mimovolní stahy svalů, které mohou být doprovázeny pocitem pádu, škubnutím nebo zábleskem světla. Přesná příčina není známa, ale předpokládá se, že souvisí s přechodem z bdělého stavu do spánku, kdy dochází k uvolnění svalů a zpomalení srdečního tepu. Záškuby samy o sobě nejsou nebezpečné a obvykle nevyžadují léčbu. Pokud jsou však časté a ruší spánek, je vhodné konzultovat s lékařem.

Příčiny záškubů při usínání

Záškuby při usínání, někdy doprovázené pocitem pádu, jsou běžným jevem. Odborně se nazývají hypnické záškuby a obvykle nejsou důvodem k obavám. Přesná příčina není známa, ale existuje několik teorií. Jedna z nich spojuje záškuby s přechodem z bdělého stavu do spánku, kdy se mění mozková aktivita a svalový tonus. Další teorie poukazuje na stres, únavu, kofein či nikotin jako na faktory, které mohou záškuby zhoršovat. Pokud jsou záškuby časté a ruší spánek, je vhodné se poradit s lékařem, který může vyloučit případné zdravotní problémy.

Kdy navštívit lékaře?

Pokud bolest hlavy přetrvává i po užití běžných léků proti bolesti nebo se zhoršuje, je vhodné navštívit lékaře. Stejně tak byste měli vyhledat lékařskou pomoc, pokud se bolest hlavy objeví náhle a je velmi silná, nebo pokud je doprovázena dalšími příznaky, jako jsou horečka, ztuhlost šíje, zmatenost, poruchy vidění nebo řeči, slabost končetin nebo ztráta vědomí. Tyto příznaky mohou naznačovat vážnější zdravotní problém, který vyžaduje okamžitou lékařskou péči.

Tipy pro klidnější usínání

Večer se vyhněte kávě a těžkým jídlům, kofein a trávení narušují spánek. Místo sledování televize si raději čtěte knihu nebo si dejte teplou koupel. Tmavá a tichá místnost s příjemnou teplotou vám pomůže usnout rychleji. Pravidelný spánkový režim, kdy chodíte spát a vstáváte každý den ve stejnou dobu, i o víkendu, je klíčový pro kvalitní spánek. Lehké protažení nebo jóga před spaním uvolní napětí ve svalech a zklidní mysl. Naopak intenzivní cvičení těsně před spaním vám spíše nabudí. Pokud vás trápí usínání, zkuste před spaním relaxační techniky, jako je meditace nebo hluboké dýchání.

Publikováno: 01. 06. 2024

Kategorie: Zdraví

Autor: LeosZadrazil

Tagy: záškuby při usínání