Vybudujte si svaly s těmito cviky s činkami

Cviky S Cinkami

Bicepsový zdvih s činkami

Bicepsový zdvih s jednoručními činkami je klasické cvičení zaměřené na budování svalové hmoty a síly bicepsů. Díky variabilitě úchopu a polohy těla umožňuje zacílit na různé části bicepsu a dosáhnout tak komplexního rozvoje. Cvik je vhodný pro začátečníky i pokročilé, kteří ho mohou zařadit do svého tréninku zad a bicepsů.

Provedení cviku začíná ve stoje s mírně rozkročenýma nohama na šířku ramen. V každé ruce držíme jednoruční činku s dlaněmi směřujícími k tělu (podhmat). S výdechem plynule zvedáme činky směrem k ramenům, přičemž lokty držíme blízko trupu. Pohyb by měl vycházet pouze z ohybu loktů, bez zapojení zad či ramen. V horní poloze, kdy jsou bicepsy maximálně zatnuté, na chvíli pohyb zastavíme a poté s nádechem pomalu spouštíme činky zpět do výchozí pozice.

Během celého cvičení dbáme na rovná záda a zpevněný střed těla. Pro dosažení maximálního účinku je důležité zvolit správnou zátěž, která nám umožní provést stanovený počet opakování s perfektní technikou.

Tlaky s činkami nad hlavu

Tlaky s činkami nad hlavu patří mezi základní cviky pro budování síly a objemu ramenních svalů. Jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé cvičence. Pro správné provedení cviku se postavte s nohama na šířku ramen. Uchopte činky nadhmatem a držte je v úrovni ramen s lokty směřujícími do stran. S výdechem tlačte činky nad hlavu, dokud nebudou paže téměř natažené. S nádechem pomalu spouštějte činky zpět do výchozí pozice.

Při cvičení tlakových cviků s činkami nad hlavu je důležité dbát na správnou techniku a zvolit si odpovídající zátěž. Mezi časté chyby patří prohýbání zad, zvedání ramen k uším a příliš rychlé spouštění činek. Pro začátečníky je vhodné začít s menší zátěží a postupně ji zvyšovat.

Tlaky s činkami nad hlavu lze zařadit do tréninku ramen, hrudníku nebo celého těla. Existuje mnoho variant tohoto cviku, například tlaky s jednoručkami, tlaky vsedě nebo tlaky s rotací zápěstí. Mezi další cviky s činkami na ramena patří upažování s činkami, předpažování s činkami a přítahy činek k bradě.

Tlaky s činkami na lavici

Tlaky s činkami na lavici patří mezi nejoblíbenější a nejefektivnější cviky pro budování síly a objemu hrudních svalů, tricepsů a předních deltových svalů. Na rozdíl od tlaků s velkou činkou, kde je pohyb fixován osou, umožňují jednoruční činky větší rozsah pohybu a zapojení stabilizačních svalů. To vede k lepší svalové koordinaci a snížení rizika svalových dysbalancí.

cviky s cinkami

Existuje mnoho variant tlaků s činkami na lavici, které cílí na různé části hrudníku. Mezi nejznámější patří:

Tlaky s činkami na rovné lavici

Tlaky s činkami na šikmé lavici hlavou nahoru

Tlaky s činkami na šikmé lavici hlavou dolů

Při provádění tlaků s činkami na lavici je důležité dbát na správnou techniku. Lehneme si na lavičku, chodidla opřeme o zem a činky uchopíme nadhmatem na šířku ramen. Lokty by měly být mírně pokrčené a směřovat do stran. S výdechem tlačíme činky nahoru, dokud se nad hrudníkem nesetkají. Poté s nádechem pomalu spouštíme činky zpět do výchozí polohy.

Pro dosažení optimálních výsledků je vhodné zařadit tlaky s činkami na lavici do tréninku 2-3x týdně. Začínáme s lehčí váhou a postupně ji zvyšujeme s rostoucí silou. Důležitá je také správná výživa a dostatečný odpočinek, které umožní svalům regenerovat a růst.

Tricepsové extenze s činkami

Tricepsové extenze s jednoručními činkami jsou skvělým doplňkem k vašemu tréninku paží. Zaměřují se na tricepsový sval, který tvoří zadní stranu paže a je zodpovědný za extenzi (natažení) lokte. Pravidelné zařazení tricepsových extenzí do vašeho tréninku vám pomůže dosáhnout silnějších a definovanějších paží.

Existuje mnoho variant tricepsových extenzí s jednoručními činkami. Můžete je provádět vsedě, ve stoje, s jednou rukou nebo s oběma rukama současně. Činky můžete zvedat nad hlavu, za hlavu nebo s lokty u těla. Výběr varianty závisí na vašich preferencích, zkušenostech a cílech.

Před zahájením cvičení je důležité zvolit si správnou váhu činek. Začněte s lehčí váhou a postupně ji zvyšujte, jak budete silnější. Dbejte na správnou techniku cvičení, abyste minimalizovali riziko zranění. Pokud si nejste jisti, jak cvičení provádět správně, poraďte se s trenérem.

Kromě tricepsových extenzí existuje mnoho dalších cviků s jednoručními činkami, které vám pomohou posílit a zpevnit celé tělo. Mezi nejoblíbenější cviky s jednoručními činkami patří bicepsové zdvihy, bench press, tlaky na ramena, mrtvé tahy a dřepy.

Předpažování s činkami

Předpažování s činkami je skvělým izolovaným cvikem pro budování předních deltových svalů. Pro správné provedení stůjte zpříma s mírně pokrčenými koleny a činkami v rukou před stehny, dlaně směřují k tělu. Udržujte lokty mírně pokrčené a zvedejte činky před sebe do výšky ramen. Pohyb by měl vycházet z ramen, ne z loktů. Během pohybu nahoru vydechujte a při spouštění činek dolů se nadechujte. Dbejte na to, abyste záda držela rovná a neprohýbala se v bedrech.

cviky s cinkami

Tento cvik je možné zařadit do tréninku ramen spolu s dalšími cviky na deltové svaly, jako jsou tlaky s činkami nad hlavu, upažování s činkami nebo přítahy činky k bradě. Pro dosažení optimálních výsledků se doporučuje provádět 3-4 série po 8-12 opakováních s odpovídající zátěží. Nezapomeňte na důkladné rozcvičení před tréninkem a protažení po tréninku.

Upažování s činkami

Upažování s činkami je skvělým cvikem pro posílení ramen, konkrétně střední hlavy deltového svalu. Existuje mnoho variant tohoto cviku, které vám umožní zacílit na různé části ramen a přizpůsobit si tak cvičení vašim potřebám.

Mezi základní varianty patří upažování s jednoručními činkami ve stoje nebo vsedě, kdy držíte v každé ruce činku a zvedáte je do stran s mírně pokrčenýma loktama. Pro větší zapojení zadních ramenních svalů můžete vyzkoušet upažování v předklonu. Další možností je upažování s jednoručkami na šikmé lavici, které umožňuje lépe izolovat ramenní svaly.

Při upažování s činkami je důležité dbát na správnou techniku. Držte záda rovná, zpevněte střed těla a ramena tlačte dolů od uší. Pohyb by měl vycházet z ramen, ne z loktů. Vyvarujte se příliš těžkým vahám, které by mohly vést k nesprávnému provedení cviku a zranění. Začněte s lehčími váhami a postupně je zvyšujte, jak budete silnější. Upažování s činkami je vhodné zařadit do tréninku ramen 1-2x týdně.

Přítahy činek v předklonu

Přítahy činek v předklonu patří mezi skvělé cviky pro budování svalů zad, zejména trapézů a zadních deltů. Jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé, záleží na zvolené váze činek.

Cvik Hlavní svalové partie Obtížnost
Bicepsový zdvih s jednoručkami Bicepsy Začátečník
Bench press s činkou Hrudník, tricepsy, ramena Středně pokročilý
Dřepy s činkou na zádech Stehna, hýždě, záda Pokročilý

Pro správné provedení se postavte s nohama na šířku ramen a uchopte činky nadhmatem. Mírně pokrčte kolena a předkloňte se v pase, záda držte rovná. Činky by měly viset směrem k podlaze. S výdechem přitáhněte činky k pasu, lokty držte blízko těla. S nádechem pomalu spouštějte činky zpět do výchozí polohy.

Při cvičení dbejte na to, abyste neprohýbali záda a netahali činky silou paží. Pohyb by měl vycházet ze zad a ramen. Pokud cítíte bolest v zádech, snižte váhu činek nebo cvik vynechejte.

cviky s cinkami

Přítahy činek v předklonu můžete zařadit do svého tréninku zad jednou až dvakrát týdně. Pro začátečníky se doporučuje začít s menší váhou a postupně ji zvyšovat.

Dřepy s činkami

Dřepy s činkami patří mezi základní a nejefektivnější cviky pro budování síly a svalové hmoty dolní poloviny těla. Zapojují primárně svaly stehenní, hýžďové a hamstringy, ale posilují i zádové svalstvo, břišní svaly a lýtka. Existuje mnoho variant dřepů s činkami, které se liší šířkou postoje, umístěním činky a hloubkou dřepu. Mezi nejčastější varianty patří dřepy s činkou na zádech (back squat), dřepy s činkou na hrudníku (front squat) a dřepy s činkou nad hlavou (overhead squat).

Před samotným cvičením je důležité provést důkladnou rozcvičku a zvolit si odpovídající zátěž. Začátečníci by měli začínat s nižší váhou a postupně ji zvyšovat. Při dřepování je důležité dbát na správnou techniku. Chodidla by měla být na šířku ramen, záda rovná a břicho zpevněné. Při pohybu dolů je důležité tlačit kolena ven a udržovat je v ose s chodidly. Pohyb by měl vycházet z kyčlí a pat. Dřepy s činkami jsou komplexní cvik, který vyžaduje koordinaci a sílu.

Pro dosažení optimálních výsledků je vhodné zařadit dřepy s činkami do tréninku 2-3x týdně. Počet opakování a sérií se liší v závislosti na tréninkovém plánu a cílech cvičence. Důležité je dbát na odpočinek a regeneraci svalů.

Cviky s činkami jsou jako sochařina, jen místo dláta a kladiva používáte vlastní sílu k tvarování svého těla.

Radomír Dvořák

Výpady s činkami

Výpady s činkami jsou skvělým cvikem pro posílení a tvarování stehen, hýždí a hamstringů. Existuje mnoho variant výpadů s činkami, které procvičují svaly z různých úhlů a s různou intenzitou. Mezi nejoblíbenější varianty patří:

  • Klasické výpady s činkami
  • Výpady s činkami vzad
  • Boční výpady s činkami
  • Chůze s výpady s činkami

Při provádění výpadů s činkami je důležité udržovat rovná záda a zpevněný střed těla. Koleno přední nohy by nemělo přesahovat špičku. Začněte s lehčími váhami a postupně zvyšujte zátěž.

Výpady s činkami jsou skvělým cvikem pro posílení a tvarování stehen, hýždí a hamstringů. Existuje mnoho variant výpadů s činkami, které procvičují svaly z různých úhlů a s různou intenzitou. Mezi nejoblíbenější varianty patří:

cviky s cinkami
  1. Klasické výpady s činkami: Postavte se s nohama na šířku ramen a v každé ruce držte činku. Udělejte krok vpřed jednou nohou a snižte tělo, dokud se obě kolena neohnou do úhlu 90 stupňů. Zatlačte se zpět do výchozí pozice a opakujte s druhou nohou.
  2. Výpady s činkami vzad: Postupujte stejně jako u klasických výpadů, ale místo kroku vpřed udělejte krok vzad.
  3. Boční výpady s činkami: Postavte se s nohama na šířku ramen a v každé ruce držte činku. Udělejte velký krok do strany jednou nohou a snižte tělo, dokud se koleno ohnuté nohy neohnou do úhlu 90 stupňů. Zatlačte se zpět do výchozí pozice a opakujte s druhou nohou.
  4. Chůze s výpady s činkami: Postupujte stejně jako u klasických výpadů, ale po každém výpadu udělejte krok vpřed druhou nohou a pokračujte v chůzi.

Při provádění výpadů s činkami je důležité udržovat rovná záda a zpevněný střed těla. Koleno přední nohy by nemělo přesahovat špičku. Začněte s lehčími váhami a postupně zvyšujte zátěž.

Mrtvý tah s činkami

Mrtvý tah s činkami je komplexní cvik, který zapojuje více svalových skupin najednou. Patří mezi základní cviky s činkami a je skvělým nástrojem pro budování síly, svalové hmoty a zlepšení držení těla. Pro správné provedení se postavte s chodidly na šířku ramen, činka leží před vámi. Předkloňte se s rovnými zády a uchopte činku nadhmatem o něco širším než je šířka ramen. S nádechem zvedněte činku ze země, záda držte rovná a pohyb veďte silou nohou a hýždí. S výdechem pomalu spouštějte činku zpět na zem.

Mezi další cviky s činkami patří například bench press, dřepy s činkou, tlaky s činkami nad hlavou, bicepsové zdvihy s činkami a tricepsové extenze s činkami. Seznam cviků s činkami je obsáhlý a nabízí širokou škálu možností pro posilování celého těla.

Tlaky s činkami na ramena

Tlaky s činkami na ramena patří mezi základní cviky pro budování silných a pevných ramen. Na rozdíl od činky vám jednoruční činky umožňují volnější rozsah pohybu a zapojují více stabilizačních svalů. To vede k lepší koordinaci a rovnováze, ale i k efektivnějšímu posilování. Existuje mnoho variant tlaků s činkami, které procvičí vaše ramena z různých úhlů.

Mezi nejoblíbenější patří tlak s činkami vsedě, tlak s činkami ve stoje, Arnoldovy tlaky a tlaky s rotací. Každá varianta má své specifické výhody a zaměřuje se na mírně odlišné svalové partie. Pro dosažení nejlepších výsledků je vhodné zařadit do tréninku více variant tlaků s činkami.

cviky s cinkami

Než začnete s tlakami s činkami, je důležité zvolit si správnou zátěž. Začněte s lehčími činkami a postupně váhu zvyšujte, jak budete sílit. Dbejte na správnou techniku a dýchejte plynule. Před samotným cvičením nezapomeňte na důkladné zahřátí a po cvičení na protažení svalů.

Zvedání činek na lýtka

Zvedání činek na lýtka je skvělým cvikem pro posílení lýtkových svalů, které jsou důležité pro běh, skákání a celkovou stabilitu kotníků. Existuje mnoho variant tohoto cviku, ale základem je stát s chodidly na šířku ramen a držet činky v rukou. Pomalu se zvedněte na špičky a poté se kontrolovaně vraťte do výchozí pozice.

Pro zvýšení obtížnosti můžete cvik provádět s jednou nohou nebo na mírně vyvýšené plošině. Důležité je dbát na správnou techniku a zvolit si odpovídající zátěž. Příliš těžké činky mohou vést k přetížení svalů a zranění.

Zapojené svaly: primárně lýtkové svaly (m. gastrocnemius a m. soleus), sekundárně svaly přední strany bérce.

Tipy pro správné provedení:

Stůjte rovně s chodidly na šířku ramen.

Držte činky v rukou s dlaněmi směřujícími k tělu.

Pohyb provádějte pomalu a kontrolovaně.

V horní fázi pohybu vydržte na chvíli a zatněte lýtkové svaly.

Dýchejte plynule a nepřestávejte dýchat během cvičení.

Zařaďte zvedání činek na lýtka do svého tréninku a dopřejte svým lýtkům zaslouženou pozornost. Silná lýtka vám pomohou zlepšit sportovní výkon a sníží riziko zranění.

Publikováno: 06. 07. 2024

Kategorie: sport

Autor: LeosZadrazil

Tagy: cviky s cinkami | seznam cviků s činkami