Jestřábí oko je nedílnou součástí moderních sportů
Jestřábí oko je pojmem, který se ve sportu objevuje už nějakou tu dobu. Narazit na něj můžete také pod anglickým názvem Hawk-Eye. Jestliže patříte do skupiny lidí neznalých tohoto výrazu, začtěte se do následujících řádků. Prozradíme Vám, co si pod jestřábím okem představit a k čemu vlastně slouží.
Kamerový systém prozradí vše
Jak už asi správně tušíte podle uvedeného podnadpisu, jestřábí oko je vlastně označení pro speciální kamerový systém umožňující sledování konkrétního zápasu z mnoha úhlů. Jde o tzv. triangulární systém pokrývající všechny tři osy – X, Y a Z. Díky tomu lze prostřednictvím softwaru vytvořit trojrozměrnou grafiku.
Jestřábí oko od A až do Z
Nyní se zaměříme na to nejdůležitější související s propracovaným kamerovým systémem neboli s jestřábím okem. Tento systém funguje hlavně v důležitých momentem. Tehdy, když není jasný výsledek nebo daný krok hry. Typickým příkladem je tenis – zda míček platí nebo byl v autu. Více informací Vám přinášíme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.
Je to například volejbal, hurling, kriket, rugby, fotbal, snooker a mnohé další.
Vynálezcem tohoto systému snímání hřiště je Paul Hawkins.
Název této technologie vybízí k poměrně jednoznačné odpovědi. Je to zrak dravce, konkrétně jestřába. Ten při lovení vidí opravdu perfektně. V tomto případě tomu ale tak není. Pojmenování je podle zakladatele, Hawkinse.
U tohoto sportu je technologie nápomocna v rámci brankové čáry, kdy je mnohdy sporné rozhodnout, zda míč byl v brankovišti či nikoliv. Technologie se hojně využívá v Premier League.
Elektronická technologie byla poprvé využita v roce 2006 na populárním Kremlin Cupu. Pokud jde o antukové ATP Tour turnaje, bylo tato moderní technika upotřebena například v roce 2020 na vyhledávaném Rio Open.
Publikováno: 04. 08. 2021
Kategorie: Technologie