Závodní cyklistika nabývá odlišných podob

Ježdění na kole je oblíbenou pohybovou aktivitou mnohých z nás. I díky tomu existují různé typy jízdních kol. My se v dnešním článku ovšem zaměříme na cyklistiku z toho profesionálního hlediska. Závodní cyklistika je populární po celém světě a má hned několik odnoží a kategorií. S tím vším Vás nyní podrobněji seznámíme.

Historie závodní cyklistiky

Ještě, než zacílíme na současnou podobu cyklistických závodů, ohlédneme se za historií tohoto sportu. Ta se pochopitelně pojí s vývojem jízdních kol obecně. V tabulce níže můžete vyčíst několik důležitých milníků týkajících se tohoto sportovního odvětví.

ObdobíUdálost
1868První závody Paříž – Rouen
1893Založení světové federace
1900Světová cyklistická unie
1921První mistrovství v silniční cyklistice
Informace spojené se závodní cyklistikou.

S přibývajícími roky se závodní cyklistika rozšiřovala do celého světa a nabývala na profesionální úrovni. Například první cyklistické závody se konaly v České republice v roce 1883, konkrétně v Praze.

Závodní cyklistika a její dělení

Je třeba zdůraznit, že za pojmem závodní cyklistika se toho skrývá více než dost. Z pohledu dělení můžete v tomto směru narazit na tři základní kategorie. Tou první je rychlostní cyklistika dělená na tu silniční a dráhovou. Druhou skupinou je sálová cyklistika kolová a krasojízda. Třetí kategorii uzavírá nejbohatší terénní cyklistika – BMX, MTB, biketrial, pumptrack a cyklokros.

Závodní cyklistika a nejslavnější závody

Se závodní cyklistikou se samozřejmě pojí i slavné a světově uznávané závody. Ty mohou být jednodenní, ale také etapové. Jedním z těch nejznámějších je Tour de France. Pokud jde o Itálii, tam jednoznačně vede Giro d´Italia pojící se s oblastí Giro di Lombardia. Když zůstaneme v Evropě, nesmíme opomíjet ani na Španělsko, kde je to Vuelta a Espana. Patříte-li mezi nadšené milovníky závodní cyklistiky, pak nám dáte za pravdu, že svou popularitu si získaly i švýcarské závody. Mezi nimi jednoznačně vede Tour de Suisse a Tour de Romandie. Tak neváhejte a podívejte se někdy na některý z těchto závodů s unikátní a dech beroucí atmosférou.