Údržba kolečkových bruslí krok za krokem

Máte rádi jízdu na kolečkových bruslích? Potom byste se měli oddávat nejenom samotnému ježdění. Důležitá je také údržba kolečkových bruslí. Ta se mimochodem promítá do bezstarostné, a hlavně bezpečné jízdy. Zároveň tím prodloužíte životnost některých součástí a dílů na kolečkových bruslích.

Údržba kolečkových bruslí a základní výbava

Abyste se vůbec mohli pustit do údržby in-line bruslí, potřebujete k tomu pochopitelně vhodné nástroje. Hodně záleží na modelu kolečkových bruslí, ale naprostým základem by měl být imbusový klíč. Někteří výrobci bruslí společně s brusleni dodávají i své speciální klíče. Dále je to kartáček na čištění, hadřík na otírání a také olej na mazání. Vhod Vám přijde čistící sprej na ložiska. Pokud tohle všechno máte, může začít údržba kolečkových bruslí.

Poctivé rozebrání a důkladné složení

Precizní údržba kolečkových bruslí začne tím, že je nejprve rozeberete. Nezapomeňte si dát všechny matičky, podložky a šrouby na stranu tak, abyste je při skládání dali správně nazpět. Podstatné je vyndat kolečka, pak může začít samotná údržba. Co se týče ní, všechno podstatné naleznete v níže prezentovaných otázkách a odpovědích.

Jak naložit s kolečky?

Pokud najdete nějaké poškozené kolečko na in-line bruslích, pořiďte místo něj nové. Dobré je kolečka čas od času prohodit, aby se sjížděla rovnoměrně.

Jak se udržují ložiska?

Ložiska musíte primárně vyčistit. Nesnažte se je vyndávat a pokuste se je očistit zvenčí. Pak by mělo dojít k jejich promazání. To bude zajišťovat bezproblémových chod a prodlouží jejich životnost.

Kontroluje se také brzda?

Ano, ani na tu byste u kolečkových bruslí neměli zapomínat. Zkontrolujte, zda nejsou brdy výrazně opotřebované nebo nějak poškozené.

Co následuje potom?

Následujícím krokem je sestavení vymontovaných dílů. To znamená, nasazení koleček zpět. Dotažení každého šroubu důkladně zkontrolujte, aby vše sedělo a drželo tak, jak má.

Je třeba kontrola i něco dalšího?

Když už budete provádět údržbu kolečkových bruslí, nezapomeňte zkontrolovat ani samotné vybavení.

Publikováno: 23. 07. 2021

Kategorie: sport

Autor: LeosZadrazil

Tagy: brusle | brzda | imbus | in-line brusle | kolečka | kolečkové brusle | mazání | olej | údržba | údržba kolečkových bruslí