Tour de France je nejslavnější cyklistický závod

Jestliže patříte k milovníkům cyklistiky, určitě byste měli znát slavný cyklistický závod Tour de France. Etapový závod profesionálních cyklistů, na který se v době jeho konání upíná doslova celý svět. Pokud Vás zajímá jeho historie i současná podoba, začtěte se do níže uvedených řádků.

Něco více o Tour de France

Většina z Vás asi správně tuší, že jde o závod pořádaný ve Francii a končící v Paříži. Jeho ředitelem je Christian Prudhomme a termín realizace závodu je v červenci. Důležité milníky Tour de France si můžete přečíst v níže prezentované tabulce.

PředmětHodnota
První ročník1903
První vítězMaurice Garin
Nejvíce vítězstvíJacques Anquetil 5x
Potřebná licenceWorld Tour licence
Informace o slavném cyklistickém závodu.

Prvopočátky vzniku tohoto etapového závodu byly spojeny také s významným sportovním deníkem Le Vélo. Ten byl založen v roce 1892.

Tour de France a klasifikace

Když se zahledíte na tyto slavné závody, nelze si nepovšimnout odlišně barevných trikotů. Ty mají v etapovém závodu svoji důležitou roli. Například žlutý trikot neboli mailot jaune má při závodě na sobě vždy vedoucí jezdec celého pořadí. S puntíkovým trikotem jezdí vedoucí jezdec horské kvalifikace. Zelený trikot patří nejlepšímu jezdci v rámci bodovací klasifikace. Nechybí ani bílý triko. Ten patří vedoucímu jezdci klasifikace mladých jezdců.

Dále se můžete setkat i s ostatními klasifikacemi. Je to například týmová klasifikace a cena pro největšího bojovníka. V dřívějších letech byl k vidění také kombinovaný trikot nebo červený trikot pro nejlepšího jezdce průběžných sprintů. Tyto dva se ovšem už nepoužívají.

Další podstatné informace

Tour de France je téma, které by zabralo opravdu hodně času. Pokud bychom měli vypíchnout to nejdůležitější, pak by měla padnout zmínka ještě o etapách. Jezdí se etapa s hromadným startem, individuální časovka, týmová časovka a časový limit.

Vědět byste měli také to, že i čeští cyklisté jsou zapsáni v dějinách slavného závodu. Patří mezi ně například Roman Kreuziger, Ján Svorada, Pavel Padrnos a Jan Bárta.

Publikováno: 22. 07. 2021

Kategorie: sport

Autor: LeosZadrazil

Tagy: cyklista | cyklisté | cyklistika | Francie | Paříž | Tour de France | trikot | zavodníci | závodník | závody