Tepová frekvence hraje při sportu zásadní roli

Běh je velice příjemnou sportovní aktivitou. Když se mu chcete věnovat, měli byste myslet na své klouby a pořídit si vhodnou obuv. Zároveň si hlídejte ještě jednu důležitou věc. A tou je tepová frekvence. K jejímu měření můžete přistoupit například za pomoci sportovních či chytrých hodinek nebo díky hrudnímu pásu. Právě hlídání tepové frekvence vede k tomu, že Vaše sportovní námaha bude efektivní a přinese požadované výsledky.

Podle tepu rozlišujeme různé běhy

Každý člověk má podle věku a fyzické muskulatury trochu odlišnou tepovou frekvenci, včetně její maximální hodnoty. Právě podle ní se můžete řídit v souvislosti s intenzitou daného tréninku. Různé typy běhů se liší podle aktuální tepové frekvence. V tomto směru čerpejte údaje prezentované v tabulce níže.

Druh běhuTepová frekvence
Lehký běhTF max. 65 až 70 %
Střední běhTF 75 až 85 %
Tempový běhTF 88 až 92 %
Intervalový běhTF 95 až 100 %
Druh běhu s přihlédnutím k tepové frekvenci.

Jen pro doplnění uvedeme, že zkratka TF znamená tepová frekvence. Zároveň je třeba zmínit, že se zvyšující se intenzitou běhu obvykle dochází k tomu, že už nejste schopni si při takové zátěži s kýmkoliv povídat a musíte se soustředit pouze na běh.

Teplová frekvence a kyslík

Když se věnujete běhání, měli byste myslet na to, že kyslík je v rámci této pohybové aktivity Vaším největším přítelem. To znamená, snažte se do těla, respektive ke svalům dopravit co možná nejvíce. Provedete to tak, že budete při sportu správně a dostatečně dýchat. Tím získáte velké množství kyslíku a navýšíte výkonnost svých svalů.

Tepová frekvence u začátečníků

Jestliže nepatříte k vytrvalostním běžcům, měli byste si dát pozor na to, s jakou sportovní zátěží si zahráváte. Jasné je to, že tepová frekvence by v prvopočátcích běhu neměla překračovat hranici 80 % maximální TF. Týdenní limit tréninku si nastavte například na 25 až 30 kilometrů. Teprve po určitém čase se snažte pozvolným způsobem přidávat zátěž. A to jak z pohledu délky běhu, frekvence i maximální tepové frekvence.