Průměr koleček in-line bruslí hraje důležitou roli

Jestliže patříte k milovníkům sportovních aktivit, pak by Vás mohlo oslovit in-line bruslení. Pohybová aktivita, která v posledních letech nenabývá konce. Každý asi správně tuší, jak vypadají takové in-line brusle. Jednou z jejich nejdůležitějších součástí jsou právě kolečka, která značným způsobem ovlivňují styl jízdy. Jestliže v tomto směru tápete a nevíte, jaký průměr koleček zvolit, poradíme Vám.

Z čeho se skládají kolečka?

Na úvod všeho je zapotřebí zmínit, jak taková kolečka vlastně vypadají. V jejich samotném středu je spacer a kolem něho jsou ložiska. Na povrchu je obvykle použit polyuretanový materiál. Standardní šířka je 24 mm. K nejzásadnějším vlastnostem patří tvrdost a rozměry. Právě s nimi Vás blíže seznámíme v níže prezentované tabulce.

Velikost kolečekPoužití
78 až 80 mmPro začátečníky
82 až 84 mmPro středně pokročilé
90 a více mmPro zkušené jezdce
Průměry koleček pro in-line brusle.

Většina bruslařů v dnešní době volí zlatou střední cestu, a to je průměr kolem 84 mm. Právě tento průměr koleček je předpokladem dobré ovladatelnosti a zároveň umožňuje dosáhnout optimální rychlosti při jízdě.

Pohlídejte si nejenom průměr koleček

Není to pochopitelně jen průměr koleček, k němuž byste měli přihlížet. Zaměřit se musíte také na tvrdost mnohdy označovanou jako hardness. Tvrdost je taktéž prezentována číselným údajem. Obecně platí, že čím vyšší číslo, tím vyšší tvrdost. Měkčí kolečka budou pomalejší, tvrdší kolečka budou rychlejší. Pro začínající a mírně pokročilé bruslaře jsou vhodná kolečka 78A až 82A. Naopak pro zkušené bruslaře a profesionály jsou ideální kolečka s tvrdostí nad 82A.

Když už si pořídíte kolečkové brusle s tím správným průměrem koleček, neměli byste podceňovat ani náležitou údržbu. To platí dvojnásob především při častém ježdění na bruslích. Myslet byste měli například na správné dotažení, čištění a mazání ložisek. Pokud jsou již opotřebovaná, je nutné je vyměnit. Při dodržování těchto základních úkonů si buďte jisti, že si jízdu na in-line bruslích užijete podstatně více.