Elektrokola zažívají boom a roste jejich popularita

Když se rozhodnete věnovat cyklistice, zaměříte se na jednotlivé typy jízdních kol. O tom není žádných pochyb. Jenže, v tomto směru máte na výběr. Nemusíte vsadit pouze na klasická jízdní kola, jak by si mohl, kdo myslet. Do popředí zájmu mnohých lidí se v poslední době dostávající čím dál dostupnější elektrokola. Ta doslova zažívají velký boom, a to i mezi aktivními sportovci, kteří byli mnohdy odpůrci elektromobility.

Jak fungují elektrokola?

Označení této skupiny jízdních kol je poměrně výstižné. Zjednodušeně řečeno jde o klasické jízdní kolo, které se doplněno o elektrický pohon. Součástí kola je i baterie, z níž je čerpána nezbytná energie. Taková elektrokola Vám pak pomohou při zdolávání kopců. Stačí nasadit cyklistickou helmu a vyrazit.

Jaké existují modely elektrokol?

V první řadě je zapotřebí zmínit, že k dostání jsou elektrokola s rozdílnými pohony. U některých modelů je pohon umístěn vzadu, jinde zase ve středu kola u šlapek. O jednotlivých variantách elektrokol z pohledu celkového vzhledu se více zmíníme v následujících otázkách a odpovědích.

Existují horská kola tohoto typu?

Ano, horské varianty mnohdy označované MTB jsou opravdu k dostání. I s elektrokolem můžete vyrazit do těžkého terénu, kde Vám pomůže zdolat nejednu přírodní překážku. V kurzu jsou celoodpružená kola.

Jaká je alternativa horských elektrokol?

Jsou to modely trekových kol doplněné o elektrický pohon a baterii. Jedná se více o cestovní kolo vhodnější spíše na silnici a zpevněné cesty. Mnohdy se můžete setkat s označením krosových elektrokol.

Hodí se elektrokola také do města?

Ano, pro takové prostředí jsou jako stvořená. Do města jsou vyráběny speciální městské modely, které mají baterii uloženou například pod zadním nosičem.

Existuje i skládačka v podobě elektrokola?

Určitě, dnes můžete narazit i na klasickou elektrickou skládačku.

Jaký je dojezd elektrokol?

Vše záleží na terénu a hmotnosti jezdce. Obecně však platí, že baterie a kapacitou 11 Ah má dojezd 40 až 70 km, kdežto baterie s kapacitou 13 Ah má dojezd 90 km a více.