Dukanova dieta Brno: Hubněte chytře a zdravě v moravské metropoli

Dukanova Dieta Brno

Principy Dukan diety

Dukan dieta je rozdělena do 4 fází: útočná, proplouvací, upevňovací a stabilizační. V první fázi, která trvá 2–7 dní, se konzumují pouze bílkoviny a minimum sacharidů. Cílem je nastartovat rychlý úbytek váhy. V proplouvací fázi se postupně přidávají povolené druhy zeleniny. Tato fáze trvá déle a jejím cílem je dosáhnout požadované hmotnosti. Upevňovací fáze slouží k udržení nové váhy a postupnému zavádění dalších potravin. Poslední, stabilizační fáze, je určena k dlouhodobému udržení váhy a zahrnuje dodržování určitých pravidel, jako je konzumace ovesných otrub a jeden den v týdnu pouze bílkovin.

Fáze Dukan diety

Dukan dieta se skládá ze 4 fází: útočné, proplouvací, upevňovací a stabilizační. V útočné fázi, která trvá 2–7 dní, jíte pouze libové bílkoviny. Cílem je nastartovat rychlý úbytek hmotnosti. V proplouvací fázi postupně zařazujete do jídelníčku zeleninu. Střídáte dny s čistými bílkovinami a dny s bílkovinami a zeleninou. Tato fáze trvá, dokud nedosáhnete své cílové hmotnosti. Upevňovací fáze má zabránit jojo efektu. Postupně zavádíte do jídelníčku další potraviny, jako je ovoce, celozrnné pečivo a sýry. Tato fáze trvá 10 dní na každý ztracený kilogram. Poslední fází je stabilizační fáze, která má udržet vaši novou hmotnost dlouhodobě. Dodržujete principy Dukan diety, ale dopřáváte si jeden den v týdnu, kdy můžete jíst cokoliv.

Potraviny povolené a zakázané

Při výběru potravin je důležité dbát na vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a libové bílkoviny. Mezi doporučované potraviny patří například:

 • Čerstvé ovoce a zelenina
 • Celozrnné pečivo, rýže a těstoviny
 • Luštěniny
 • Drůbež bez kůže
 • Ryby
 • Nízkotučné mléčné výrobky

Naopak je vhodné omezit konzumaci potravin s vysokým obsahem nasycených tuků, trans-mastných kyselin, cholesterolu, přidaného cukru a soli. Mezi potraviny, které je vhodné konzumovat jen výjimečně, patří:

 • Tučné maso
 • Uzeniny
 • Sladkosti
 • Slané pochutiny
 • Sladké nápoje

Pamatujte, že klíčem k zdravému stravování je pestrost a vyváženost.

Rizika Dukan diety

Dukan dieta slibuje rychlé hubnutí, ale je potřeba zvážit i rizika. Nedostatek vlákniny z ovoce a zeleniny v první fázi může způsobit zácpu a nadýmání. Dlouhodobý deficit sacharidů vede k únavě, závratím a špatné náladě. Přemíra bílkovin zatěžuje ledviny a může vést k jejich poškození, obzvlášť u lidí s již existujícími problémy. Dieta nepodporuje zdravé stravovací návyky a po jejím ukončení hrozí jojo efekt. Před zahájením Dukan diety se poraďte se svým lékařem, obzvlášť pokud máte zdravotní potíže.

Dukan dieta a zdraví v Brně

Dukan dieta slibuje rychlé hubnutí omezením sacharidů a důrazem na bílkoviny. V Brně, stejně jako jinde, láká ty, kteří chtějí zhubnout rychle. Nicméně, než se do ní pustíte, zvažte rizika. Dlouhodobý nedostatek vlákniny a některých vitamínů může vést k zažívacím potížím, únavě a dalším zdravotním komplikacím. Místo drastických diet se poraďte s nutričním terapeutem v Brně. Ten vám sestaví vyvážený jídelníček na míru, který vám pomůže zhubnout zdravě a udržitelně. Nezapomínejte, že zdraví je na prvním místě!

Alternativy Dukan diety

Dukan dieta slibuje rychlé hubnutí, ale má svá úskalí. Pokud hledáte alternativu, zkuste třeba ketogenní dietu, která je založena na nízkém příjmu sacharidů a vysokém příjmu tuků. Další možností je paleo dieta, která se zaměřuje na konzumaci potravin, které byly dostupné v paleolitu. Pro milovníky středomořské kuchyně je tu středomořská dieta, která je bohatá na ovoce, zeleninu, ryby a olivový olej. Nezapomeňte, že nejdůležitější je vybrat si takový stravovací plán, který vám bude vyhovovat a který budete schopni dodržovat dlouhodobě.

Konzultace s odborníkem v Brně

Hledáte v Brně odborníka na konzultaci? Ať už řešíte právní záležitosti, potřebujete poradit s financemi nebo se chcete posunout v osobním rozvoji, Brno nabízí širokou škálu specialistů. Díky internetu je dnes hledání a kontaktování odborníků jednodušší než kdy dříve. Mnoho z nich má vlastní webové stránky s detailním popisem služeb a referencí od spokojených klientů. Nebojte se oslovit více odborníků a porovnat jejich nabídky. Osobní konzultace vám pomůže získat cenné rady a řešení šité na míru vašim potřebám.

Publikováno: 15. 06. 2024

Kategorie: zdraví

Autor: LeosZadrazil

Tagy: dukanova dieta brno | informace o dukanově dietě v brně