Výrobní materiál rámu kola hraje důležitou roli

Jízdní kolo je jedním z nejvyhledávanějších sportovních nástrojů vůbec. Jízda na kole je oblíbená u všech lidí napříč všemi věkovými kategoriemi. Pokud uvažujete o pořízení nového kola, měli byste přihlížet k jeho technickým parametrům. Hodně opomíjený výrobní materiál se týká samotného rámu kola. Pokud nevíte, jaké možnosti v tomto směru máte, prozradíme Vám to.

Začněte volbou správné velikosti rámu

Takovým pomyslným odrazovým můstkem se pro Vás stane výška rámu. Ještě, než se zaměříme na výrobní materiál, seznámíme Vás s rozdělením velikostí podle výšky Vaší postavy. Bližší informace naleznete v tabulce prezentované níže.

Výška postavyVýška rámu
160 až 170 cm17“ a 18“
170 až 185 cm19“ a 20“
185 až 200 cm21“ a 22“
Nad 200 cm23“ a 24“
Velikost rámu podle výšky jezdce.

Setkat se samozřejmě můžete i s písmenným dělením výšky rámu. Dokazují to velikosti S, M, L a XL stejně, jako je tomu například u cyklistického oblečení a u mnohých dalších produktů.

Výrobní materiál – Ocel a hliník

Nejprve se pojďme věnovat oceli, která je cenově asi nejdostupnější a oblíbená. Počítat můžete i s vyšší pružností takového kola. Naopak nevýhodou se v tomto směru stane celková tuhost a velká hmotnost. Tu do jisté míry eliminuje hliník, který je naopak spojen s minimální pružností. Počítejte, že za kolo s hliníkovým rámem si něco připlatíte.

Výrobní materiál – Titan, hořčík a karbon

Vsadit pochopitelně můžete i na prémiové výrobní materiály. Titan je povětšinou využíván v malosériové výrobě nebo při tvorbě rámu na zakázku. U titanu oceníte pružnost, pevnost, boční tuhost a minimální hmotnost. To, co Vám vyrazí dech bude pořizovací cena. Hořčík je na tom podobně jen s tím rozdílem, že se používá i u velkosériové výroby.

Pokud chcete docílit maximální lehkosti kola, vsaďte na karbonový rám a další komponenty. Ten je zároveň dostatečně pevný. Na druhou stranu počítejte s omezenější životností kvůli praskání rámu. Nevýhodou tohoto řešení je vyšší pořizovací cena.