Nejlepší telefony do 7000: Tipy na dostupné smartphony

Telefon Do 7000

Výkon procesoru a RAM

V této cenové relaci narazíte na telefony s procesory, které zvládnou běžnou práci i méně náročné hry. Nečekejte ale žádné herní bestie. Často se setkáte s procesory značek jako MediaTek Helio nebo Qualcomm Snapdragon ze série 400 nebo 600. Tyto procesory zvládnou plynulý chod systému, prohlížení webu, sociální sítě a nenáročné hry. Pokud ale chcete telefon primárně na hraní, poohlédněte se raději po dražších modelech. Co se týče operační paměti RAM, u telefonů do 7000 Kč se obvykle setkáte s 3 GB nebo 4 GB. Pro běžné používání to stačí, ale pokud chcete mít spuštěných více aplikací najednou a přepínat mezi nimi bez sekání, doporučujeme sáhnout po telefonu s alespoň 4 GB RAM. Některé telefony v této cenové kategorii můžou mít i 6 GB RAM, což je na běžné používání více než dostačující. Pamatujte, že výkon telefonu neovlivňuje jen procesor a RAM, ale také optimalizace softwaru.

Displej: Typ a rozlišení

V této cenové relaci se setkáte s telefony, které nabízejí displeje s technologií IPS LCD nebo TFT LCD. Oba typy poskytují slušnou kvalitu obrazu, ale IPS LCD obecně vítězí v oblasti pozorovacích úhlů a věrnosti barev. Rozlišení se u telefonů do 7000 Kč pohybuje nejčastěji mezi HD+ (1600 x 720 pixelů) a Full HD+ (2400 x 1080 pixelů). Pro běžné používání, jako je procházení webu, sledování videí nebo hraní her, je HD+ rozlišení dostačující. Pokud ale toužíte po detailnějším obrazu, sáhněte po telefonu s Full HD+ displejem. Některé modely v této cenové kategorii dokonce nabízejí obnovovací frekvenci 90 Hz nebo i vyšší, což zaručuje plynulejší obraz při scrollování a hraní her. Velikost displeje se obvykle pohybuje mezi 6,5 a 6,8 palci, což je ideální kompromis mezi kompaktností a komfortem při sledování obsahu.

Fotoaparát: Mpx a funkce

V této cenové relaci se setkáte s telefony, které nabízejí solidní fotoaparáty, i když nečekejte zázraky. Většina modelů disponuje hlavním fotoaparátem s rozlišením 13 až 48 Mpx. Vyšší číslo sice zní lákavě, ale důležitější je celková kvalita snímače a zpracování obrazu. Telefon s nižším rozlišením a kvalitnějším snímačem může pořizovat lepší fotky než ten s vysokým rozlišením a laciným snímačem.

Kromě hlavního fotoaparátu mívají telefony v této kategorii i další objektivy. Často narazíte na kombinaci hlavního fotoaparátu, širokoúhlého objektivu a makro objektivu. Širokoúhlý objektiv se hodí pro focení krajinek nebo skupinových fotek, makro objektiv zase pro detailní snímky zblízka.

Co se týče funkcí, běžně se setkáte s automatickým ostřením, HDR režimem pro vyvážení světelných podmínek nebo nočním režimem pro focení za zhoršených světelných podmínek. Některé telefony mohou nabízet i další funkce, jako je třeba portrétní režim s rozmazaným pozadím.

Než se pro konkrétní telefon rozhodnete, projděte si recenze a podívejte se na srovnávací fotografie. To vám dá nejlepší představu o tom, co od fotoaparátu daného telefonu můžete očekávat.

Baterie: Kapacita a výdrž

V kategorii telefonů do 7000 Kč je výdrž baterie klíčovým faktorem pro mnoho uživatelů. Naštěstí i v této cenové relaci najdeme telefony s bateriemi, které bez problémů zvládnou celý den běžného používání.

Při výběru telefonu do 7000 Kč s ohledem na výdrž baterie se zaměřte na kapacitu udávanou v miliampérhodinách (mAh). Obecně platí, že čím vyšší je číslo, tím delší výdrž baterie můžete očekávat. V této cenové kategorii se běžně setkáte s kapacitami mezi 4000 mAh a 5000 mAh, což je pro většinu uživatelů dostačující.

Kromě kapacity baterie hraje roli i optimalizace softwaru a hardwaru. Někteří výrobci se zaměřují na energetickou efektivitu svých telefonů, a tak i telefon s menší kapacitou baterie může dosahovat překvapivě dlouhé výdrže. Před nákupem si proto nezapomeňte přečíst recenze a srovnání výdrže baterie u vybraných modelů.

Nezapomínejte, že na výdrž baterie má vliv i způsob vašeho používání. Pokud patříte mezi náročné uživatele, kteří tráví hodiny hraním her nebo sledováním videí, počítejte s tím, že budete muset telefon nabíjet častěji. Naopak při běžném používání, jako je volání, psaní zpráv, procházení internetu a občasné focení, vám baterie u telefonu do 7000 Kč může vydržet i dva dny.

Úložiště: Velikost a rozšíření

V této cenové relaci se setkáte s telefony, které nabízejí různé možnosti úložiště. Levnější modely začínají na 32 GB, což je dostačující pro základní použití a ukládání menšího množství fotografií a videí. Pokud ale plánujete telefon využívat naplno, fotit ve vysokém rozlišení, natáčet videa nebo hrát hry, doporučujeme sáhnout po variantě s alespoň 64 GB. Některé telefony do 7000 Kč dokonce disponují 128 GB úložištěm, což už je prostor srovnatelný s mnoha počítači.

Nezapomeňte zkontrolovat, zda vámi vybraný model podporuje rozšíření paměti pomocí microSD karty. Tato možnost vám umožní navýšit úložný prostor o desítky GB za pár stovek korun. Pokud je pro vás důležitá flexibilita a ukládání velkého množství dat, je podpora paměťových karet velkou výhodou. Ne všechny telefony do 7000 Kč ji ale nabízejí, proto si tuto informaci před nákupem ověřte.

Operační systém: Verze a aktualizace

Při výběru telefonu do 7000 Kč je operační systém a jeho verze důležitým faktorem ovlivňujícím plynulost a celkový uživatelský komfort. Většina telefonů v této cenové kategorii běží na operačním systému Android, který nabízí širokou škálu aplikací a her.

U telefonů do 7000 Kč se můžete setkat s různými verzemi Androidu. Ideální je volit telefon s nejnovější dostupnou verzí, která zaručuje přístup k nejnovějším funkcím, bezpečnostním záplatám a optimalizaci výkonu. Starší verze Androidu mohou být pomalejší, méně bezpečné a nemusí podporovat některé moderní aplikace.

Kromě verze Androidu je důležité sledovat také aktualizace operačního systému. Pravidelné aktualizace opravují chyby, zlepšují bezpečnost a mohou přinášet nové funkce. Někteří výrobci telefonů do 7000 Kč bohužel neposkytují dlouhodobou softwarovou podporu, což znamená, že telefon nemusí dostávat aktualizace tak často, jak byste si přáli.

Před nákupem telefonu do 7000 Kč si proto ověřte, jakou verzi Androidu telefon používá a zda výrobce garantuje aktualizace operačního systému.

Připojení: 5G, NFC a další

V této cenové relaci, do 7000 Kč, je běžné narazit na telefony s podporou sítí 4G/LTE. To vám zajistí dostatečně rychlé surfování po internetu, streamování videí i hraní online her. 5G konektivita je v této kategorii spíše výjimkou a pokud ji chcete, budete si muset připlatit. NFC čip, umožňující bezkontaktní platby mobilem, už dnes nebývá výsadou jen dražších modelů a i v této cenové hladině ho najdete u mnoha telefonů. Co se týče dalších možností připojení, standardem je Bluetooth pro bezdrátová sluchátka a reproduktory, a Wi-Fi pro připojení k internetu. Některé modely můžou nabízet i infračervený port pro ovládání domácí elektroniky. Vždy je dobré si před nákupem ověřit, jaké konkrétní technologie daný telefon podporuje, aby vyhovoval vašim potřebám.

Design a odolnost telefonu

V této cenové relaci se obvykle nesetkáváme s prémiovými materiály jako je kov nebo sklo. Většina telefonů do 7000 Kč sází na plast, který je sice odolný proti nárazům, ale může působit lacinějším dojmem. Některé modely se snaží zaujmout zajímavými texturami zadního krytu nebo pestrými barevnými variantami. Voděodolnost a prachuvzdornost v této třídě nebývají standardem. Pokud hledáte telefon, který něco vydrží, zaměřte se na modely s certifikací IP67 nebo IP68. Tyto telefony odolají polití, dešti a některé i krátkému ponoření do vody. Nezapomeňte ale, že odolnost se může lišit v závislosti na stáří a opotřebení telefonu. Vždy je lepší být opatrný a telefon zbytečně nevystavovat vodě nebo prachu. Pro větší ochranu displeje je vhodné pořídit ochranné sklo nebo fólii.

Zvuk: Reproduktory a konektivita

V této cenové relaci (telefon do 7000, telefon, jehož cena nepřesahuje 7000 Kč) se setkáváme s různými přístupy výrobců k reproduktorům. Některé modely sází na jeden reproduktor, který nabídne dostatečnou hlasitost pro hovory a základní poslech. Pokud ale hledáte telefon s kvalitnějším zvukem pro poslech hudby nebo sledování videí, zaměřte se na modely s dvojicí stereo reproduktorů. Ty dokáží dodat prostorovější zvuk s lepší dynamikou. Nezapomínejte zkontrolovat podporu kodeků Bluetooth, pokud rádi posloucháte hudbu bezdrátově. Kodeky jako aptX a LDAC zaručí kvalitnější přenos zvuku s menší ztrátou detailů. Většina telefonů v této kategorii disponuje 3,5mm jackem pro připojení klasických sluchátek. Pokud preferujete bezdrátová sluchátka, ujistěte se, že telefon podporuje Bluetooth ve verzi 5.0 a vyšší pro stabilnější spojení a nižší latenci.

Dostupnost a záruka produktu

Telefony do 7000 Kč jsou dnes dostupné prakticky u všech velkých prodejců elektroniky, ať už v kamenných prodejnách nebo na e-shopech. Mezi nejznámější prodejce patří Alza, CZC, Datart, Mall.cz a další. Kromě nich seženete telefony i u mobilních operátorů, jako jsou Vodafone, T-Mobile a O2. Ti často nabízejí telefony za zvýhodněnou cenu v kombinaci s tarifem. Nezapomeňte ale porovnat ceny z různých zdrojů, abyste našli tu nejvýhodnější nabídku. Záruka na telefon se obvykle pohybuje okolo 24 měsíců, u některých prodejců můžete narazit i na prodlouženou záruku. Záruka se vztahuje na výrobní vady, ne však na poškození způsobené uživatelem. V případě reklamace se obraťte na prodejce, u kterého jste telefon zakoupili. Ten vám sdělí další postup. Doporučujeme si uschovat originální balení a doklad o koupi, které vám usnadní případnou reklamaci.

Alternativy v této cenové kategorii

Na trhu je v současnosti celá řada chytrých telefonů, jejichž cena nepřesahuje 7 000 Kč, a vybrat ten pravý pro vaše potřeby tak může být oříšek. Pokud hledáte alternativu k výše zmíněnému modelu, zvažte například Xiaomi Redmi Note 11. Ten boduje velkým displejem, výkonným procesorem a baterií s dlouhou výdrží. Další zajímavou volbou je Realme Narzo 50A Prime, který zaujme 50Mpx fotoaparátem a 18W rychlonabíjením. Pro milovníky focení by mohl být atraktivní i Motorola Moto G31 s 50Mpx hlavním fotoaparátem a 13Mpx ultraširokoúhlým objektivem. Pokud preferujete telefony s čistým operačním systémem Android, Samsung Galaxy A13 5G by mohl být tou správnou volbou. Nabízí 5G konektivitu, 5000mAh baterii a 90Hz displej. V neposlední řadě stojí za zmínku i TCL 305, který potěší elegantním designem, 6,52" displejem a trojitým fotoaparátem. Výběr je tedy široký a záleží jen na vašich preferencích a prioritách. Než se pro konkrétní model rozhodnete, doporučujeme prostudovat recenze a srovnání, abyste si byli jisti, že jste vybrali ten nejlepší telefon do 7000 Kč pro vaše potřeby.

Publikováno: 27. 06. 2024

Kategorie: technologie

Autor: LeosZadrazil

Tagy: telefon do 7000 | telefon, jehož cena nepřesahuje 7000 kč