Android 13 novinky: Co přináší nový operační systém?

Android 13 Novinky

Vylepšené soukromí a zabezpečení

Android 13 přináší spoustu novinek, ale zaměřme se na ty, které zlepšují soukromí a zabezpečení. A že jich není málo! Nově si můžeš nastavit, ke kterým fotkám a videím budou mít aplikace přístup. Už žádné procházení celého vašeho fotoalba! Stačí vybrat jen ty soubory, které s aplikací chcete sdílet.

Další vychytávkou je vylepšená správa oprávnění. Aplikace už nebudou mít automaticky přístup k vašemu mikrofonu nebo kameře. Místo toho vás Android 13 upozorní a vy si budete moct vybrat, jestli jim přístup povolíte, nebo ne. A co je super, oprávnění se dají i jednoduše spravovat v nastavení telefonu.

Zapomněli jste, které aplikaci jste dali přístup k mikrofonu? Žádný problém! Android 13 vám to ukáže v přehledném seznamu. A pokud už aplikaci nechcete používat, můžete jí přístup k mikrofonu odebrat jedním kliknutím.

A to není všechno! Android 13 také vylepšuje ochranu proti malwaru a phishingu. Díky novým funkcím budete lépe chráněni před škodlivými aplikacemi a webovými stránkami.

Zkrátka a dobře, Android 13 se o vaše soukromí a zabezpečení stará na jedničku. Takže se nemusíte bát a můžete si užívat všechny vychytávky, které vám váš telefon nabízí!

Nový design Material You

S příchodem Androidu 13 Google dále rozvíjí svůj designový jazyk Material You. Ten klade důraz na personalizaci a dynamické přizpůsobení vzhledu systému vkusu uživatele. Nově si tak můžete vybrat z větší palety barevných motivů, které se generují na základě tapety vašeho telefonu. Tím se docílí ještě větší vizuální harmonie a konzistence napříč celým rozhraním.

Android 13 také přináší vylepšené widgety s podporou Material You. Widgety jsou nyní interaktivnější a lépe zapadají do celkového designu systému. Google myslel i na detaily a vylepšil animace a přechody, které působí plynuleji a přirozeněji. Celkově tak Android 13 s Material You působí moderním, svěžím a uživatelsky přívětivým dojmem.

Android 13 přináší řadu novinek, které uživatelům usnadní a zpříjemní používání jejich zařízení. Od vylepšeného uživatelského rozhraní až po pokročilé funkce ochrany soukromí, tato aktualizace posouvá Android na další úroveň.

Eliška Procházková

Přizpůsobení barev aplikací

Jednou z nejvíce vizuálně nápadných novinek v Androidu 13 je rozšíření systému Material You o další možnosti přizpůsobení barev. Zatímco v Androidu 12 jste si mohli vybrat z omezeného počtu barevných palet generovaných z tapety, Android 13 posouvá personalizaci o krok dál. Nyní si můžete vybrat z větší škály barevných odstínů pro každou paletu, čímž získáte jemnější kontrolu nad vzhledem vašeho zařízení.

android 13 novinky

Kromě toho Android 13 přináší možnost aplikovat barevné motivy i na ikony aplikací třetích stran. Tato funkce, která byla dříve dostupná pouze pro aplikace od Googlu, umožňuje sjednotit vzhled vašeho zařízení do posledního detailu. Díky tomu bude vaše domovská obrazovka i zásuvka aplikací působit harmoničtějším a uhlazenějším dojmem.

Je důležité zmínit, že podpora barevných ikon aplikací třetích stran závisí na vývojářích daných aplikací. Google však poskytl vývojářům nástroje a návody, jak tuto funkci implementovat, takže se dá očekávat, že v blízké budoucnosti bude k dispozici pro stále více aplikací.

Vylepšení pro tablety a skládací zařízení

S Androidem 13 přichází Google s řadou vylepšení pro tablety a skládací zařízení. Uživatelské rozhraní je optimalizované pro větší displeje, což se projevuje vylepšeným multitaskingem a intuitivnějším ovládáním. Panel úloh je přepracovaný a umožňuje snadnější přepínání mezi aplikacemi a jejich spouštění v režimu rozdělené obrazovky. Novinkou je také možnost otevírat notifikace a widgety aplikací v plovoucích oknech, což zvyšuje flexibilitu při práci s více aplikacemi najednou. Google si dal záležet i na optimalizaci aplikací pro tablety. Většina aplikací od Googlu, jako je Gmail, Kalendář nebo Chrome, prošla redesignem a nyní lépe využívá prostor na velkých displejích. Vývojáři aplikací třetích stran navíc dostali k dispozici nové nástroje a API, které jim usnadní optimalizaci jejich aplikací pro tablety a skládací zařízení. Díky těmto vylepšením Android 13 slibuje uživatelům tabletů a skládacích zařízení plynulejší, intuitivnější a produktivnější uživatelský zážitek.

Rychlejší a plynulejší chod systému

S příchodem Androidu 13 se můžeš těšit na svižnější a plynulejší chod tvého telefonu. Google zapracoval na optimalizaci systému, která se projeví v rychlejším spouštění aplikací, plynulejším scrollováním a celkově responzivnějším prostředím. Jednou z klíčových novinek je vylepšené řízení spotřeby RAM. Systém nyní efektivněji alokuje paměť pro aplikace, což vede k menšímu počtu načítání a rychlejšímu přepínání mezi nimi. Další oblastí, kde se projeví zrychlení, je zpracování grafiky. Android 13 přináší podporu pro nový grafický standard, který umožňuje plynulejší animace a efekty s nižší zátěží pro procesor. To oceníš zejména při hraní her nebo sledování videí. Změny se dotkly i systému aktualizací. Nově je možné instalovat aktualizace na pozadí, aniž by bylo nutné telefon restartovat. To znamená, že aktualizace proběhnou rychleji a ty nebudeš muset čekat, až se telefon restartuje.

android 13 novinky

Nové funkce fotoaparátu

S příchodem Androidu 13 se můžeme těšit na řadu vylepšení, a to včetně těch fotografických. Google si dal záležet, aby uživatelům dopřál ještě lepší zážitky z focení a natáčení videí. Jednou z novinek je podpora pro standard Camera2 API úrovně 3.3. To přináší pokročilejší možnosti ovládání fotoaparátu, jako je například snímání HDR videa v rozlišení 1080p při 60 snímcích za sekundu. Díky tomu budou vaše videa detailnější a plynulejší i v náročných světelných podmínkách. Další novinkou je rychlejší přepínání mezi objektivy. Pokud váš telefon disponuje více objektivy, oceníte znatelně svižnější přechody mezi nimi. To se hodí zejména při natáčení videa, kdy už vám neunikne žádný důležitý moment. Android 13 také přináší vylepšení v oblasti zpracování obrazu. Fotografie by tak měly být ostřejší, s věrnějšími barvami a menším množstvím šumu. To vše díky optimalizaci softwaru a využití umělé inteligence.

Vylepšená správa notifikací

Android 13 přináší další vylepšení v oblasti správy notifikací. Uživatelé mají nyní větší kontrolu nad tím, jaké aplikace jim mohou posílat upozornění a jakým způsobem.

Novinky v Androidu 13
Funkce Android 12 Android 13
Jazyk systému dle aplikace Ne Ano
Individuální oprávnění pro notifikace Ne Ano
Vylepšený Material You design Základní verze Rozšířená verze

Novinkou je možnost povolit notifikace pouze pro vybrané aplikace hned při prvním spuštění. Už žádné zahlcení otravnými upozorněními hned po instalaci! Aplikace se nyní musí zeptat na povolení k odesílání notifikací, a to ještě předtím, než je začnou posílat.

Android 13 také umožňuje detailnější nastavení pro jednotlivé aplikace. Můžete si například zvolit, zda chcete dostávat upozornění na zamykací obrazovku, s jakou prioritou se mají zobrazovat nebo zda mají vydávat zvuk.

Vylepšena byla i podoba notifikací. Jsou přehlednější a lépe čitelné, s jasnějším rozlišením důležitých a méně důležitých informací. Díky těmto změnám máte nad notifikacemi větší kontrolu a váš telefon vás nebude obtěžovat zbytečnými upozorněními.

android 13 novinky

Podpora Bluetooth LE Audio

Android 13 přináší podporu pro Bluetooth LE Audio, což je nová generace bezdrátového zvuku. Tato technologie slibuje lepší kvalitu zvuku při nižší spotřebě energie. To znamená, že si budete moci užívat hudbu a podcasty déle bez obav o baterii vašeho telefonu.

Kromě toho Bluetooth LE Audio otevírá dveře pro inovativní funkce, jako je vysílání zvuku do více zařízení najednou. Představte si, že byste mohli sdílet hudbu ze svého telefonu s přáteli na večírku, aniž byste museli cokoli párovat.

Než se ale nadchnete, je důležité zmínit, že pro využití Bluetooth LE Audio budete potřebovat kompatibilní sluchátka nebo reproduktory. Výrobci audio zařízení již začínají uvádět na trh produkty s podporou této technologie, takže se máte na co těšit.

Lepší herní zážitek

S příchodem Androidu 13 se herní zážitek na telefonech posouvá na novou úroveň. Systém přináší řadu optimalizací a vylepšení, která ocení jak nároční, tak i příležitostní hráči. Jednou z hlavních novinek je vylepšená správa RAM. Android 13 dokáže efektivněji alokovat systémové prostředky, což má za následek plynulejší běh her i při spuštění více aplikací na pozadí. Vývojáři her navíc dostávají do rukou nové nástroje, jak lépe optimalizovat své hry pro Android 13. To se projeví v kratších načítacích časech a celkově plynulejším herním zážitku. Android 13 také přináší vylepšení v oblasti grafiky. Nový systém renderování zaručuje ostřejší obraz a plynulejší animace. Hráči se tak mohou těšit na realističtější a poutavější herní prostředí. V neposlední řadě Android 13 myslí i na herní komfort. Novinkou je například možnost rychlého přepínání mezi herním režimem a běžným prostředím telefonu. Stačí jen potáhnout prstem dolů z horní části obrazovky.

Aktualizace systému Google Play

S příchodem Androidu 13 se uživatelé mohou těšit na řadu novinek a vylepšení. Jednou z klíčových oblastí, kde Google provedl významné změny, je systém Google Play. Aktualizace systému Google Play pro Android 13 přináší rychlejší a efektivnější doručování aktualizací aplikací, aniž by to ovlivnilo jejich funkčnost. Díky optimalizaci procesů na pozadí si uživatelé užijí plynulejší chod systému a delší výdrž baterie.

Nový systém aktualizací v Androidu 13 umožňuje Google Play stahovat a instalovat aktualizace aplikací na pozadí, i když je zařízení aktivně používáno. To znamená, že uživatelé již nebudou muset čekat na dokončení aktualizací po spuštění aplikace. Stahování a instalace probíhají tiše na pozadí a aplikace se aktualizují, aniž by to uživatele jakkoli omezovalo.

android 13 novinky

Android 13 také přináší vylepšení v oblasti zabezpečení a soukromí. Aktualizace systému Google Play zahrnují i aktualizace bezpečnostních záplat, které chrání zařízení před hrozbami. Uživatelé tak mají jistotu, že jejich data a soukromí jsou v bezpečí.

Kromě výše uvedených novinek přináší Android 13 i další vylepšení, jako je vylepšený systém oprávnění pro aplikace, nový design jazykových nastavení a mnoho dalšího. Aktualizace systému Google Play je nedílnou součástí Androidu 13 a uživatelům přináší řadu výhod, včetně rychlejšího a bezproblémovějšího chodu systému, delší výdrže baterie a vyšší úrovně zabezpečení.

Dostupnost a kompatibilita zařízení

Android 13 přináší řadu novinek a vylepšení, ale ne všechna zařízení si je budou moci užít. Dostupnost aktualizace se liší v závislosti na výrobci telefonu a modelu. Obecně platí, že telefony Google Pixel jako první obdrží nejnovější verzi Androidu.

Další výrobci, jako Samsung, Xiaomi, OnePlus, Oppo a další, obvykle vydávají aktualizace s určitým zpožděním. Konkrétní harmonogram vydávání se liší a je dobré sledovat oficiální kanály výrobce vašeho telefonu.

Kromě kompatibility s hardwarem je důležitá také kompatibilita aplikací. Většina aplikací by měla fungovat bez problémů i na Androidu 13. Některé starší aplikace však mohou vyžadovat aktualizaci od vývojářů.

Před aktualizací na Android 13 je vždy vhodné zkontrolovat dostupnost aktualizace pro váš telefon a také kompatibilitu vašich oblíbených aplikací. Informace o kompatibilitě a dostupnosti aktualizace najdete na webových stránkách výrobce vašeho telefonu nebo na oficiálním webu Android.

Co očekávat v budoucnu?

Android 13 je venku už nějakou dobu, ale co nás čeká dál? Google nezahálí a už teď pracuje na budoucích verzích Androidu. I když je brzy na oficiální oznámení, můžeme očekávat další vylepšení a novinky.

Za prvé, Google pravděpodobně zapracuje na stabilitě a optimalizaci systému. To znamená, že by Android měl běžet plynuleji a s menší spotřebou energie, a to i na starších zařízeních.

Dále se dá předpokládat, že se dočkáme vylepšení stávajících funkcí, jako je Material You, s jehož pomocí si můžeme přizpůsobit vzhled systému do posledního detailu.

android 13 novinky

Bezpečnost je pro Google vždy prioritou, takže se dá očekávat, že Android bude chránit naše soukromí ještě lépe. Můžeme se těšit na nové funkce pro správu oprávnění aplikací a další bezpečnostní vylepšení.

A co třeba skládací telefony? Ty jsou čím dál populárnější a Google na to určitě zareaguje vylepšením Androidu pro tento typ zařízení.

Ještě je brzy odhadovat, co všechno Google pro Android chystá. Jedno je ale jisté: budoucnost Androidu vypadá slibně a můžeme se těšit na další skvělé funkce a vylepšení.

Publikováno: 04. 07. 2024

Kategorie: technologie

Autor: LeosZadrazil

Tagy: android 13 novinky | novinky o androidu 13